Jeżeli jesteś na etapie urządzania mieszkania lub planujesz remont, w celu zmiany aranżacji, z pewnością chociaż raz zastanowiłaś się nad wyborem: meble na wymiar, czy gotowe modele ze sklepu? Każde z tych rozwiązań pozwala stworzyć piękne aranżacje i każde ma zarówno wady, jak i zalety. W tym tekście przyjrzymy się im dokładniej, abyście wiedzieli, z czym się mierzyć, wybierając zabudowę mebli do domu.

 

Kiedy najlepiej wybrać zabudowę mebli?

Oczywiście najlepiej byłoby, jak najwcześniej, jednak na etapie budowy, czy też wyboru mieszkania nie zawsze wiemy, jakich mebli dokładnie chcemy. Obecnie projektanci zazwyczaj biorą pod uwagę standardowe rozmiary mebli i dostosowują pomieszczenia tak, by można było bez problemu zamontować gotowe meble.

Trudniej jest w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, zwłaszcza tych starszych. Takie lokale nie rzadko nie mają prostych ścian i zdarza się, że mają małe pomieszczenia, „ozdobione przypadkowymi filarami lub wnękami”. W takich przypadkach meble na wymiar to jedyne rozwiązanie, aby pomieszczenie urządzić estetycznie i zarazem przy minimalnym zachowaniu funkcjonalności.

kompleksowe wykończenia apartamentów kołobrzeg 19

Meble na wymiar – rozwiązanie idealnie dopasowane do Twojego domu

Na to rozwiązanie najczęściej decydujemy się, wybierając zabudowę mebli kuchennych lub łazienkowych, ponieważ to te pomieszczenia bywają najbardziej kłopotliwe. A przyczyną kłopotów jest zazwyczaj mały metraż, a co z tego wynika konieczność zmieszczenia wielu rzeczy na małej powierzchni. Ponadto wybierając szafki kuchenne, trzeba wziąć pod uwagę wyposażenie kuchni i konieczny w niej sprzęt AGD.

Na meble na wymiar często decydujemy się również w przypadku mebli do garderoby. Szafa wnękowa na zamówienie pozwala nie tylko sprytnie ją ukryć, ale też dopasować jej układ półek, szuflad i koszy do indywidualnych potrzeb.

Meble na zamówienie pozwalają maksymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni ścian i dopasować całą zabudowę mebli nawet do nietypowego kształtu pomieszczenia.

Praktyczny aspekt to nie jedyne, co skłania do zamówienia mebli na wymiar u stolarza. Takie rozwiązanie pozwala w pełni spersonalizować meble. Mamy wpływ nie tylko na to, ile szafek i szuflad będą miały, możemy wybrać materiał, jaki nas interesuje oraz kolorystykę. Stolarze wykonują meble z płyt meblowych oraz z drewna. Dzięki temu można tworzyć nawet niestandardowe połączenia, których na próżno szukać w sklepie.

Współpraca ze stolarzem trwa oczywiście dłużej niż odwiedzenie salonu meblowego i wybór interesującego nas zestawu. Usługi stolarza obejmują projektowanie oraz wykonanie mebli. Obecnie większość specjalistów pokazuje klientom wizualizacje projektu 3D, aby Ci mogli zobaczyć, jak rzeczywiście będzie wyglądał ich zestaw mebli do salonu, czy kuchni. Współpracując ze stolarzem, możemy liczyć na doświadczenie fachowca, który podpowie dobre lub odradzi niepraktyczne rozwiązania.

Jak wygląda współpraca ze stolarzem?

  • Kontakt
  • Wycena i podpisanie umowy
  • Projektowanie (ewentualne poprawki na życzenie klienta)
  • Ustalenie czasu wykonania mebli na wymiar
  • Transport i montaż mebli.

 

Meble na wymiar – cena

Ile kosztują meble na zamówienie – jest to jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie, biorąc pod uwagę zakup mebli na wymiar. Cena jest uzależniona od kilku czynników, takich jak ilość mebli, jakie musi wykonać stolarz, poziom skomplikowania oraz materiały, jakie wybierzemy.

 

Zalety mebli na zamówienie

Personalizacja projektu – masz wpływ na wygląd mebli, materiał, z jakiego są wykonane oraz możesz dowolnie wybrać elementy wykończenia mebli

Dopasowanie do pomieszczenia – stolarz dokładnie dopasuje meble do wnętrza, w którym mają zostać one zamontowane, dzięki czemu przestrzeń będzie funkcjonalna.

Jakość – zazwyczaj (jednak nie zawsze) meble na wymiar są trwalsze od tych z sieciówek. Stolarzowi nie opłaca się korzystać z gorszej jakości materiałów lub wykonać niedbale swoją pracę kosztem oceny swoich usług, które wpływają na to, czy zostanie on polecony innym, czy nie.

kompleksowe wykończenia apartamentów kołobrzeg 20

Wady mebli od stolarza

Cena – niestety zazwyczaj meble robione na wymiar są po prostu droższe, nie robi się ich hurtowo, a każdy zestaw wymaga osobnego projektu.

Czas – zanim meble od stolarza zamieszkają w twoim domu, musisz poczekać, jeżeli wykonawca ma dużo zleceń, czas oczekiwania może trwać nawet kilka miesięcy, zazwyczaj jest to kilka tygodni.

 

Gotowe meble – czy warto wybrać zabudowę mebli z sieciówki?

Drugą możliwością nabycia mebli do domu jest zakup gotowych produktów z salonu meblowego. Obecnie rynek jest na tyle konkurencyjny, że niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujesz, możesz znaleźć meble, które będą Ci odpowiadać i dobrze się prezentować.

Obecnie większość sieciówek oferuje meble modułowe, są to systemy mebli, które składają się z różnych elementów, jak szafy, komody i regały, spośród których, każdy klient może wybrać te, które najbardziej mu odpowiadają i skompletować swój własny zestaw mebli kuchennych czy do pokoju. Rozwiązanie to pozwala w pewnym stopniu spersonalizować zabudowę mebli, jednak cały czas mamy do wyboru tylko to, co jest w ofercie danego producenta. W przypadku mebli modułowych można również wybierać materiały i sposób wykończenia. Możemy zdecydować, z czego mają być wykonane korpusy, blaty oraz fronty meblowe, lecz tutaj też wybieramy jedynie z materiałów i kolorów, które oferuje dana marka. Te odpowiadają aktualnym trendom, więc jeżeli szukasz nieszablonowych mebli, może być trudno.

Decydując się na gotowe meble, po wyjściu ze sklepu z meblami, wystarczy poczekać co najwyżej kilka dni i meble będą u Ciebie. Często salony meblowe już w cenie mebli wliczają transport i montaż mebli, co jest dużym uproszczeniem, jednak nie jest to standardem wszędzie.

No i cena. Gotowa zabudowa mebli zazwyczaj kosztuje mniej, niż analogiczny zestaw wykonany przez stolarza. Wiele osób będzie się oczywiście upierać, że za niską ceną, idzie gorsza jakość. Nie zawsze. Jak wspominałam, obecnie rynek meblowy jest bardzo konkurencyjny, producentów mebli modułowych nie brakuje. Każdy zainteresowany bez problemu znajdzie również gotowe meble dobrej jakości.

 

Zalety mebli modułowych

Cena – cały czas są to tańsze meble, niż te robione na wymiar u stolarza, przy czym rozpiętość cenowa jest duża.

Dostępne od ręki – wystarczy wybrać interesujący nas zestaw mebli modułowych i poczekać na skompletowanie go w magazynie oraz transport do domu. Cały proces nie trwa zazwyczaj dłużej niż 2 tygodnie.

Możliwość wyboru – meble modułowe można wybierać według potrzeb, dzięki temu nie jesteśmy skazani na sztywną ofertę, a możemy dopasować ja do siebie. Poza wyborem elementów możemy wybrać również materiały i kolor laminatów.

 

Wady mebli systemowych

Jakość – często jest wadą mebli z sieciówek, które oferują meble tanie, wykonane  z niskiej jakości półproduktów.

Wtórność – oferta producentów jest do siebie bardzo zbliżona, zatem trudno znaleźć oryginalne meble do salonu czy kuchni.

Standardowa oferta – salony meblowe oferują meble o standardowych wymiarach. Jeżeli interesuje Cię nietypowa szerokość lub głębokość szafek, możesz mieć problem. Standardowa szerokość szafek kuchennych z jednym frontem to 30-50 cm, a z dwoma frontami 60-100 cm, z kolei standardowa głębokość wynosi od 50 do 55 cm.

Meble na wymiar czy meble modułowe – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie: to zależy, a zależy od kilku rzeczy. Po pierwsze od budżetu. Nie oszukujmy się, ale jest to zazwyczaj główne kryterium, które bierzemy pod uwagę, wybierając zabudowę mebli.

Kolejnym ważnym czynnikiem są potrzeby. Jeżeli mamy duże, ustawne pomieszczenia, mamy większe pole do opisu przy wyborze mebli do kuchni, salonu, czy łazienki. W przypadku małych pomieszczeń o nietypowym wyglądzie meble na wymiar mogą się okazać jedynym słusznym rozwiązaniem, aby wnętrze prezentowało się estetycznie.

Oczekiwania – jeżeli lubimy mieć kontrolę, współpraca ze stolarzem pozwoli wybrać wszystkie elementy mebli oraz na bieżąco monitorować postęp prac.