Wystrój wnętrza może dużo powiedzieć nam o właścicielu danego mieszkania. To właśnie za pomocą odpowiedniej aranżacji jesteśmy w stanie wyrazić siebie, swój styl oraz osobiste upodobania. Stworzenie przyjaznego i pięknego otoczenia oddziałuje również na nasz nastrój oraz poniekąd komfort życia. Niezwykle ważne jest zatem dobranie odpowiedniego stylu wnętrzarskiego do swojego mieszkania. Dla osób, które poszukują inspiracji, przygotowaliśmy zatem kompleksowy przewodnik po nurtach aranżacyjnych. Sprawdź, jakie style są obecnie najpopularniejsze oraz wybierz najlepszy dla siebie!

Styl vintage – wnętrza starzejące się jak wino

Styl vintage to dość specyficzny nurt dekoratorski, w którym prym wiodą dodatki oraz meble nadszarpnięte zębem czasu. Oczywiście nie chodzi o to, by w swoim wnętrzu umieszczać starocie czy antyki, których lata świetności już dawno minęły. Należy przede wszystkim skupić się na formach, które były popularne w latach 60. ubiegłego wieku. Wzorzyste oryginalne tkaniny, stylowe meblościanki oraz połączenie kilku różnych, często dość charakterystycznych kolorów to coś, czego nie może zabraknąć w pomieszczeniach zaaranżowanych wedle zasad stylu vintage. Do tego duża ilość rodzinnych pamiątek oraz sentymentalnych akcesoriów i piękne mieszkanie z wyjątkowym charakterem gotowe!

Styl retro – miks nowoczesności i tradycji

Ciepłą i przytulną rodzinną atmosferę we wnętrzu może zapewnić nam aranżacja inspirowana stylem retro. Tak jak w przypadku vintage, najważniejsze będą oczywiście lekko postarzane meble. Starodawne formy to jednak nie wszystko. W takim mieszkaniu warto pokusić się również o nowoczesne rozwiązania oraz nasycone, niezwykle intensywne kolory. Szklany stolik kawowy zestawiony z antyczną komodą oraz neonami to połączenie, które dla wielu z nas może okazać się niezwykle szokujące. Takie elementy wprowadzają jednak do mieszkania oryginalny klimat oraz ciekawy wygląd, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

wykończenia apartamentów pod klucz kołobrzeg 1

Styl boho – fantazja i wyrafinowanie

Styl boho to zdecydowanie lekkość, fantazja i nieograniczone pole do popisu! Decydując się na tego typu wnętrza, musimy pamiętać, że nie obowiązują w nim żadne zasady. Cała aranżacja musi być jedynie kolorowa, wzorzysta i nieco orientalna. Wszelkie dodatki, takie jak dywany, obszerne zasłony, tapety zdobiące ściany czy nawet i boazeria są jak najbardziej wskazane. W stylu boho chodzi bowiem o dobrą zabawę oraz oddanie swojego charakteru. Takie wnętrze nigdy nie będzie zatem sztampowe. Wszystko zależy bowiem od jego właściciela, który może dowolnie ingerować w poszczególne elementy wystroju.

wykończenia apartamentów pod klucz kołobrzeg 2

Styl prowansalski – nie tylko lawenda we wnętrzach

Styl prowansalski wprowadza do wnętrza przytulny oraz ciepły charakter. W takich pomieszczeniach dominuje przede wszystkim biel, szarość oraz wszelkie odcienie fioletu, które mają przywodzić na myśl piękne francuskie pola lawendowe. Zestawy wypoczynkowe powinny być pokryte dużą ilością puszystych poduszek, a w oknach koniecznie muszą znaleźć się zwiewne jasne zasłony. Głównymi elementami dekoracyjnymi wnętrz prowansalskich są jednak drewniane bielone meble oraz świeże kwiaty. To właśnie dzięki nim mieszkanie nabiera uroku.

Styl glamour – przepych i świecidełka

Eleganckie pikowania, lustrzane meble, obszerne ramy, kryształowe żyrandole czy duża ilość złota bądź srebra to główne wyznaczniki stylu glamour. W takich wnętrzach musi się bowiem naprawdę sporo dziać. Im więcej świecidełek, błyskotek i połysku, tym lepiej. Mimo to należy zachować pewnego rodzaju umiar. Takie elementy w połączeniu z fioletem, różem bądź czernią, czyli poniekąd barwami przewodnimi stylu glamour, mogą w pewnym momencie przestać ze sobą współgrać. Konieczna jest zatem finezja oraz wyczucie, dzięki któremu mieszkanie będzie prezentowało się jak z wnętrzarskiego katalogu inspiracji.

wykończenia apartamentów pod klucz kołobrzeg 3

Styl skandynawski – minimalizm w najlepszym wydaniu

Styl skandynawski zawładnął wnętrzarskim światem już jakiś czas temu. Jest on ceniony przede wszystkim za prostotę oraz minimalizm, połączony z funkcjonalnością. Takie pomieszczenia muszą być bowiem przestronne i pozbawione zbędnych, nic niewnoszących dodatków. Kolorami dominującymi są tutaj wszelkie odcienie szarości oraz biel. Stanowią one wspaniałe tło dla drewna oraz innych naturalnych materiałów. W stylu skandynawskim niezwykle ważne jest jednak światło. To dzięki niemu zadbamy o odpowiedni klimat oraz stylowe wykończenie. Szklane lub metalowe abażury będą w tym przypadku idealnym wyborem.

Styl industrialny – surowe wnętrza z charakterem

Nurt wnętrzarski, który może poszczycić się ciekawą historią, to zdecydowanie styl industrialny. Jego początki sięgają do czasów, kiedy to amerykańskie pustostany zajmowali lub wykupywali artyści. Ich kąciki były niezwykle surowe, jednak niemalże całkowicie oddawały charakter właściciela. Dzięki temu obecnie coraz częściej przenosimy taki styl do swojego mieszkania. Aby uzyskać podobny efekt, należy zestawić ze sobą beton, cegłę, drewno oraz metal. Do tego neutralne kolory, duża przestrzeń, wysoki sufit oraz jedynie takie meble, które są nam niezbędne do życia i skromne mieszkanie z charakterem gotowe!

Styl nowojorski – wielkie miasto w Twoim domu

Mieszkania inspirowane stylem nowojorskim cechuje przede wszystkim klasyka połączona z ponadczasowością. Prym wiodą tutaj po raz kolejny jasne barwy mebli oraz dodatków,

jednak tym razem możemy połączyć je z brązem lub ciemnym beżem. W salonie czy sypialni nie może zabraknąć stylowych miękkich dodatków, takich jak puszyste poduszki czy włochate dywany. Do tego obowiązkowo należy zadbać o jasne, jednak nieco cięższe zasłony okienne, wazony oraz ozdobne żyrandole, kojarzące się nieco ze stylem glamour. Takie subtelne połączenie dwóch nurtów przyniesie zdecydowany efekt wow.

Styl shabby chic – przytulność i delikatność

Shabby chic to wyjątkowo kobiecy i subtelny styl. Głównie będą dominowały w nim jasne barwy, które powinny zostać przełamane pastelami lub wszelkimi odcieniami różu. Pikowane meble tapicerowane oraz bielone kredensy będą natomiast dodawać wnętrzu nuty klasycznego charakteru. Swego rodzaju spoiwem powinny być natomiast kwieciste wzory wywodzące się z nurtu angielskiego. Jako dekoracje najlepiej sprawdzą się rośliny oraz płócienne abażury, dzięki którym wieczorem możemy uzyskać efekt delikatnego półmroku. Przytłumione światło sprawi, że mieszkanie stanie się lekko tajemnicze, jednak przy okazji także niezwykle romantyczne.

Styl klasyczny – tradycja dla wymagających

Właścicieli mieszkań można podzielić na takich, którzy uwielbiają pogoń za trendami oraz tych, dla których najważniejsza jest ponadczasowość. Osoby zaliczające się do drugiej grupy powinny rozważyć klasyczną aranżację swojego wnętrza. Styl ten nigdy nie wyjdzie bowiem z mody, a pomieszczenia nim inspirowane na długo pozostaną wyjątkowo atrakcyjne i przyjemne dla oka. Czego jednak nie może zabraknąć w takim mieszkaniu? Przede wszystkim neutralnych barw, od bieli, przez szarość, aż po liczne odcienie brązu. Do tego trwałe i solidne meble wykonane z drewna oraz dodatki i dekoracje z akcentem metalu, kamienia czy innego naturalnego materiału. W klasyce najważniejsza jest jednak harmonia. Każdy element wyposażenia musi zostać umieszczony w dokładnie przemyślanym miejscu. Do takiego mieszkania nie może bowiem wedrzeć się chaos czy roztargnienie. Tutaj wszystko powinno do siebie idealnie pasować.

Styl nowoczesny – ponadczasowość i funkcjonalność

Mieszkania urządzone w nowoczesnym stylu wyglądają na wyrafinowane i ekstrawaganckie. Ich główną cechą musi być jednak funkcjonalność. Duża przestrzeń powinna być zatem wypełniona jedynie niezbędnymi meblami, dodatkami czy ozdobami. Paleta barw jest poniekąd mocno ograniczona. Głównym kolorem powinna być bowiem biel, szarość lub czerń. Odcień uzupełniający może natomiast jedynie delikatnie wyróżniać się na tle swojej “bazy”. Do tego naturalne materiały, komfortowy zestaw wypoczynkowy oraz eleganckie lampy i voilà!